Агар Арт

Изкуство от микроорганизми
Агар арт - това е картина, създадена чрез култивиране на бактерии, дрожди и микроскопични гъби, поставени върху хранителна среда така, че да пораснат под формата на желаната фигура. Картината оживява след 24 до 48 часа, като микроорганизмите стават видими с просто око.

Как започна всичко

В края на 2014 г., точно преди Коледа, Росица Ташкова-Качарова рисува коледно дръвче от микроорганизми в лаборатория в Нант, Франция. Тайно от професора, който вероятно и до днес не знае, че в неговата лаборатория се е зародил нов вид изкуство. Росица споделя резултата в сайта на Американското общество по микробиология, а те от своя страна публикуват снимката на стената си във Facebook и я обявяват за "Снимка на деня". Рисунката бързо придобива огромна популярност.
През лятото на 2015 г. Американското общество по микробиология съобщава, че коледната елхичка 🎄 ги е вдъхновила да обявят първия в света конкурс за рисунка с микроорганизми Agar Art Competition. Получават 84 рисунки от цял свят. Оттогава конкурсът се провежда ежегодно.
Наредих всички петрита по масата, прегледах цветовете и си начертах наум схема – кой цвят за какво да използвам. 🧫🧫🧫 Това щеше да бъде един от малките ми тайни от професора „проекти”, затова се уверих, че него никакъв го няма, запретнах ръкави, нагорещих йозето и се захванах да рисувам. Актиномицетите се превърнаха в снежинки, а разните видове бацилуси – в елхови клонки, ствол и коледни играчки. Най-шарените колонии принадлежаха на безименни микроорганизми, случайно попаднали от въздуха върху хранителните среди.
Росица Ташкова-Качарова
Молекулярен биолог Микробиолог

Първи конкурс

2016 г.
Росица става част от екипа на списание Българска наука и заедно с фирма RIDACOM обявяват първото издание на конкурса в България. Включват се общо 14 екипа и самостоятелни участници от цялата страна. Победителите от първия конкурс са определени от аудиторията на списанието във Facebook, а те са: Лилия Петрова, Петя Станкова, Анели Неофиту и Калоян Петров, студентите от Кръжок по микробиология към „Медицински Университет – Плевен”, както и Силвия Велева и Силвия Ветренска.

Втори конкурс

2017 г.
През 2017 се провежда второто издание на конкурса Агар Арт в България. Включват се 18 самостоятелни участника и екипа. Жури от млади художници определя победителите във това издание на конкурса, а те са Десислава Попова, Ванина Кирова, доц. Севдалина Тодорова, Силвия Велева и Силвия Ветренска, Калоян Петров.

Трети конкурс

2018 г.
През 2018 година се провежда както третото издание на конкурса, така и първата изложба, съдържаща 40 от творбите на участниците в предходните две издания на конкурса. Изложбата пропътува стотици километри и микробното изкуство разкри чара си пред хора от цялата страна. Междувременно бяха обявени и победителите в конкурса: Силвия Ветренска и Мариета Илиева, Ирен Иванова, доц. Севдалина Тодорова, Доротея Колева, Свободка Стамчева, Даниела Ганчева и Александра Стоянова.

С подкрепата на

RIDACOM е лидер в предоставянето на съвременни лабораторни решения, които отговарят на най-високите професионални стандарти - лабораторни тестове и реагенти, хранителни среди и добавки, готови китове и диагностикуми, лабораторна апаратура и консумативи, цялостно проектиране, оборудване и въвеждане в експлоатация на специализирани лаборатории.
© Всички права запазени
Агар Арт